Jakie węglowodany należy spożywać?

Każda mama powinna wiedzieć jak można zarazić się ospą i jak się jej wystrzegać nowy lek Alfadiol jest konkretnym środkiem leczniczym

Pomimo stosunkowo niewielkich rozmiarów względem całego ludzkiego ciała, mózg zużywa aż 1/5 wytwarzanej przez organizm energii. Najczęściej pochodzi ona z węglowodanów. Niewystarczająca ich podaż szybko skutkuje spadkiem koncentracji i problemami z pamięcią.

Nie oznacza to jednak, że możemy sięgać po dowolne węglowodany. Jeśli chcemy zadbać o dobrą kondycję całego organizmu, zadbajmy o to, żeby w naszym jadłospisie znajdowały się przeważnie węglowodany złożone oraz produkty o niskim indeksie glikemicznym (IG). Dlaczego?

Różnica polega na szybkości w uwalnianiu glukozy. Produkty o wysokim IG następuje bardzo szybkie uwalnianie glukozy, co skutkuje tym, że odczuwamy nagły przypływ energii. Jest to jednak efekt tymczasowy, bowiem poziom glukozy w organizmie równie szybko spada.

Takie gwałtowne wahania cukrów nie są korzystne dla naszego mózgu. Odczuwamy wówczas pogorszenie koncentracji. Ponadto wysoka zawartość cukrów w produkcie pobudza do intensywniejszej pracy trzustkę. Musi ona wyprodukować więcej insuliny.

Przeciwne działanie wykazuje żywność o niskim IG. Wówczas glukoza uwalniana jest stopniowo, dzięki czemu istnieje większe prawdopodobieństwo utrzymania stałego poziomu węglowodanów we krwi. Jakie produkty warto zatem spożywać, żeby usprawnić pracę mózgu? W diecie nie powinno zabraknąć produktów zbożowych z pełnego przemiału, niełuskanego ryżu czy kaszy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *