Żelazo na lepszą pamięć

boostrix informacja dla pacjentów wzw objawy

Spożywanie niektórych produktów może przyczynić się do polepszenia zdolności zapamiętywania. Jednym z takich związków jest lecytyna, jednakże wpływ na pamięć mają także inne składniki mineralne.

Przykładem może być żelazo, które wchodzi w skład hemoglobiny. Hemoglobina pełni ważną rolę w dostarczaniu składników odżywczych do mózgu. Z tego powodu warto zadbać o prawidłową jej ilość.

Niedobór żelaza powoduje, że zachwiany zostaje metabolizm glukozy. To z kolei skutkuje niewłaściwym odżywieniem mózgu. Objawia się to problemami z koncentracją, a nawet rozdrażnieniem. Osoba, u której występuje niedobór żelaza pracuje mniej efektywnie. W jaki sposób zapewnić sobie odpowiedni poziom żelaza?

Jednym ze sposobów jest spożywanie czerwonego mięsa. Jedna porcja mięsa tygodniowo jest wystarczająca, żeby w organizmie znajdowała się właściwa ilość żelaza. Znajduje się ono także w innych produktach żywnościowych, takich jak szpinak, fasola.

W ich przypadku żelazo jest jednak gorzej wchłaniane. Dość duże ilości tego składnika mineralnego znajdują się również w produktach pełnoziarnistych. Zapotrzebowanie na żelazo zmienia się w zależności od wieku oraz płci. Kobiety ciężarne powinny zadbać o odpowiednio większą ilość tego składnika mineralnego. Warto wspomnieć, iż niedobór żelaza skutkuje anemią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *