Tłuszcze a sprawność intelektualna

kalendarz szczepień pijąc alkohol nie możesz zażyć Kalipoz Prolongatum, ponieważ może to spowodować straszne skutki

Nasza codzienna dieta ma wpływ na funkcjonowanie mózgu. Odpowiednio dobrane składniki odżywcze gwarantują nam wysoką sprawność intelektualną. Jest to niezwykle istotne nie tylko w pracy zawodowej, ale także w życiu codziennym.

Podobnie jak w przypadku węglowodanów, również jakość spożywanych tłuszczów ma znaczenie. Wiele osób konsumuje zbyt dużo tłuszczów nasyconych, które obecne są np. w podrobach zwierzęcych.

Nadmierne ich spożycie może spowodować rozwój miażdżycy, jak również gorszą sprawność intelektualną. Chcąc temu przeciwdziałać, należy pamiętać o włączeniu do diety ryb morskich. Dlaczego?

Ludzki mózg składa się m. in. z kwasu tłuszczowego DHA. Znajduje się on głównie w tłuszczu rybim. Wykazano, że odpowiednia ilość DHA w organizmie przeciwdziała rozwoju depresji. Osoby regularnie spożywające ryby cechują się większą odpornością na stres. Zmniejsza się u nich ryzyko rozwoju demencji. Osoby takie charakteryzują się łatwiejszą zdolnością zapamiętywania.

DHA zaliczany jest do NNKT, czyli niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Osoby, którym zależy na usprawnieniu pracy swojego mózgu, powinny pamiętać o spożywaniu takich olejów, jak sojowy, słonecznikowy, kukurydziany, lniany. Korzystne dla naszego mózgu kwasy tłuszczowe znajdują się także w orzechach włoskich czy w niektórych roślinach liściastych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *